Kaip atrodo kvalifikuotas elektroninis parašas?

2022-01-06

Elektroninio parašo formų yra įvairių. Bet teisiškai parašui ranka prilygsta tik vadinamasis kvalifikuotas elektroninis parašas. Kas jį skiria nuo kitų, kaip jis atrodo ir kodėl turėtumėte pasirašyti būtent juo?

Ko negalima laikyti kvalifikuotu parašu

Elektroniniais parašais galima vadinti visus būdus, kuriais patvirtinate savo tapatybę virtualioje erdvėje. Bet kadangi šie būdai skirtingi, jų saugumo lygiai taip pat ne vienodi. Tam, kad įstatymo akyse el. parašas būtų lygiavertis parašui ranka, jis turi atitikti „kvalifikuoto“ parašo kriterijus.

Pateikiame kelis elektroninio parašo pavyzdžius, kurie kvalifikuoto kriterijaus neatitinka:

  • Jūsų užrašomi duomenys el. laiško pabaigoje
  • Į dokumentą įklijuota ranka daryto parašo nuotrauka
  • Kompiuterio pele nupaišyta jūsų ranka dedamo parašo kopija
  • Ranka padėtas parašas kurjeriui

Kodėl visi jie laikomi nesaugiais? Nes bet kurį jų gali panaudoti kitas asmuo, jam tereikia gauti, pavyzdžiui, jūsų ranka padėto parašo nuotrauką ir jis galės pasirašyti už jus.

Tikėtina, kad prie savo banko, internetinių parduotuvių ir valstybės e. sistemų jungiatės taip pat el. parašu – pavyzdžiui, naudojant „Smart-ID“ programėlę. Jie yra pakankami svetainėms nustatyti jų tapatybę, bet „Smart-ID“ taip pat dar nebūtinai yra kvalifikuotas el. parašas.

Kas YRA kvalifikuotas elektroninis parašas?

Kad el. parašas taptų teisiškai lygiavertis parašui ranka, privalo egzistuoti būdas pagrįstai įrodyti, kad jį padėjote būtent jūs, o ne jūsų vardu prisidengęs asmuo. Taigi tam reikalinga kvalifikuota priemonė, kuri patvirtina jūsų tapatybę.

Tai gali būti mobilus parašas, kurį su nauja SIM kortele išduoda mobilaus ryšio operatorius – kadangi jis išduodamas tik jums, jis tampa garantija, jog pasirašote jūs. Be mobilaus parašo kvalifikuotam el. parašui galima naudoti Registų centro išduodamą specialią USB laikmeną, elektroninę tapatybės kortelę arba kvalifikuotą „Smart-ID“.

Antra, reikia kvalifikuoto el. parašo sistemos, tokios kaip „Mark Sign“, kuri patvirtina jūsų tapatybę ir sukuria unikalią žymą kas ir kada pasirašė el. dokumentą. Kvalifikuoto el. parašo funkcijos bei nuostatai įtvirtinti Europos Sąjungos eIDAS reglamente, galiojančiame nuo 2014 m.

Kaip atrodo kvalifikuotas elektroninis parašas?

Teisiškai parašui ranka prilygstantis el. parašas atrodo visai kitaip nei parašas ranka – jis neturi unikalios formos, bet paprastame kvadratėlyje sukaupia daug informacijos apie asmenį, laiką, saugumo lygį ir t.t.

Jį sudaro trys svarbiausios dalys.

1. Pasirašiusio asmens vardas ir pavardė

Elektroninis parašas pasirašymo metu reikalauja jūsų išmanaus telefonu ir tik jums žinomais kodais patvirtinti, jog tai tikrai būtent jūs. Tad ypatingos formos (kaip parašui ranka) jam nereikia – niekas kitas už jus šiaip ar taip pasirašyti negalės.

2. Žyma, kad tai kvalifikuotas elektroninis parašas

Vien jūsų vardo nepakanka – speciali kvalifikuoto parašo žyma įrodo, kad jūsų tapatybę nustatė saugumo reikalavimus atitinkanti parašo platforma, tokia kaip „Mark Sign“. Paprastai tariant, ši žyma yra tuo pačiu ir įrankis padėti parašą, ir neutralus stebėtojas, kuris užtikrina, jog pasirašyta naudojantis visais saugumo standartais.

3. Pasirašymo data, tikslus laikas bei laiko zona

Ši parašo dalis itin svarbi – ja kvalifikuotas parašas yra netgi pranašesnis už parašą ranka. Ji įrodo, kad dokumentas pasirašytas sertifikato galiojimo metu ir nėra galimybės pakeisti esamų duomenų jau po parašo. Jūs ne tik padedate savo parašą, bet ir gaunate įrodymą, jog padėjote jį būtent tokiam dokumentui, o bet kokie tolesni keitimai bus matomi parašą tikrinant. Net įterpus vieną žodį ar papildomą puslapį, kvalifikuoto parašo sistema pakeitimą fiksuos ir įvertins, kad anksčiau už pakeitimą padėti parašai nebegalioja.

Prisiminkite – kvalifikuoto parašo autentiškumą galima patikrinti. Jis nėra vien užrašas – jis yra nuoroda, kad parašas tikras ir kad bet kuri trečioji šalis gali patikrinti jo legalumą.

Taigi kvalifikuotas elektroninis parašas atrodo paprastai, tačiau slepia sudėtingus ir griežtus saugumo reikalavimus. Ne be reikalo dalis valstybinių institucijų ir verslo atstovų priima tik tokią el. parašo formą – įrodydama ir parašo autorių, ir pasirašymo laiką, ir netgi dokumento pakeitimus, kvalifikuoto parašo sistema garantuoja parašo skaidrumą.

Dalinkis:

Linkedin Facebook