Kas yra ADOC failai ir kaip juos pasirašyti?

2022-02-18

Valstybiniame sektoriuje dažnai naudojamas ADOC formatas kasdieniame vartojime nėra itin populiarus. Tad nieko keisto, kad pirmąkart su juo susidūrus gali kilti klausimai: kaip atidaryti ADOC, kuo patogus ADOC ir kaip ADOC failus pasirašyti?

Nuo šiol „Mark Sign“ platformoje – galimybė pasirašyti bei tikrinti ant ADOC jau padėtų parašų autentiškumą. Tad pristatome paprastą paaiškinimą: kodėl naudojami ADOC dokumentai ir kaip juos pasirašyti?

Kas yra ADOC?

Šiomis raidėmis žymimas failų rinkinys, panašiai taip, kaip trumpinys ZIP žymi ne vieną failą, o jų archyvą. Tai būdas „suskliausti“ keletą skirtingų rašytinių dokumentų į vieną bendrą failą, kuriuo būtų paprasčiau dalintis, lengviau persiųsti, teikti kitoms institucijoms ar asmenims.

Dėl to ADOC failai net vadinami „ADOC archyvais“. Tai yra, .adoc pažymėti failai greičiausiai nėra vienas tekstinis dokumentas (.pdf, .doc ar .docx), bet keletas nejudančio vaizdo dokumentų, sujungtų į krūvą.

Kodėl ADOC populiarus ir kur jis naudojamas?

Lietuvoje ADOC plačiai naudojamas viešajame sektoriuje. Taip yra todėl, kad ADOC yra vienas iš Lietuvos vyriausiojo archyvaro patvirtintų dokumentų formatų. Valstybės institucijų darbuotojams elektroniniu būdu pasirašant nejudančio vaizdo formato dokumentus, rekomenduojama ar netgi reikalaujama naudoti būtent ADOC.

Sujungti dokumentus į vieną „konteinerį“ patogu todėl, jog tuomet pakanka padėti vieną parašą. Pasirašant sutartį kur kas patogiau susieti failus į krūvą ir visoms šalims juos patvirtinti taip, o ne rūpintis pavienių dokumentų parašais.

Kodėl ADOC ne visuomet patogus?

Šis formatas skirtas pasirašyti dokumentus, tačiau jais naudotis, ką nors redaguoti ar perrašinėti jis ne pats tinkamiausias. Taip yra todėl, kad daugelis įprastų tekstiniams dokumentams skirtų programų ADOC failų neatidaro. Jų turinį galima patikrinti specialiomis „ADOC reader“ programomis arba atsisiųsti kiekvieną dokumente esantį failą „Mark Sign“ platformoje.

Kaip sukurti ADOC?

Susikurti ADOC failą galite valstybinėje tam skirtoje Lietuvos vyriausiojo archyvaro tarnybos svetainėje.

Kaip pasirašyti ADOC failus?

Pasirašyti ADOC dokumentus „Mark Sign“ platformoje galite taip pat, kaip ir, pavyzdžiui, PDF failus. Visų pirma, naudodamiesi Mobiliu parašu arba kvalifikuotu „Smart-ID“ prisijunkite prie „Mark Sign“.

Kaip patikrinti ant ADOC padėtus parašus?

Prisijungę prie „Mark Sign“ vartotojo paskyros ekrano kairėje matysite parinktį „Tikrinti dokumentą“.

Paspaudus „Tikrinti dokumentą“, galėsite įkelti norimą ADOC failą.

Jei ADOC padėti parašai galioja, „Mark Sign“ matysite jų kiekį, sertifikatus bei parašų galiojimo laiką. Jei dokumentas po pasirašymo pakeistas, visi anksčiau padėti parašai bus laikomi negaliojančiais.

Dalinkis:

Linkedin Facebook