Receptinių vaistų įsigijimas internetu – planams stringant sprendimų ieško verslo sektorius

2022-02-12

Jau keletą metų Lietuvoje bandoma sukurti sistemą, kuri leistų receptinius vaistus įsigyti nuotoliniu būdu. Deja, kol kas patogaus ir visiems prieinamo kelio rasti nepavyksta. Sausio mėnesį iniciatyvos ėmėsi verslo atstovai, išsiuntę Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) siūlymą, kaip receptinių vaistų pirkimo internetu sistemą sukurti nepanaudojant papildomų valstybės išteklių.

Siekiai užsibrėžti, bet praktinių kelių rasti sunku

Noras sukurti receptinių vaistų pirkimo nuotoliniu būdu platformą girdimas jau bent keletą metų. Pernai metų liepos 1 d. sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio įsakymu numatyta galimybė vaistinėms receptinius preparatus ir/ar kompensuojamas medicinines pagalbos priemones pagal elektroninius receptus siūlyti nuotoliniu būdu.

Vis tik galimybė gyventojams atlikti tokius pirkimus kol kas neegzistuoja. Galima numanyti, kad viena esminių to priežasčių – infrastuktūros, privalančios pirkimo metu užtikrinti pirkėjo tapatybę, bei resursų stygius.

Sausio mėnesį į SAM dėl susidariusios situacijos kreipėsi nuotolinės identifikacijos ir elektroninio parašo sprendimų kūrėjai „Mark ID“, valdantys prekės ženklą „Mark Sign“. Nuo 2019 m. veikianti įmonė paslaugas teikia nuotolinio tapatybės patvirtinimo paslaugas finansų paslaugų, logistikos ir, svarbiausia, medicinos sektoriaus įmonėms.

Įmonės teigimu, esamą situaciją galima išspręsti be jokių papildomų valstybės investicijų. Pagal jų siūloma modelį, gyventojai nebeprivalėtų pirkdami receptinius vaistus fiziškai apsilankyti vaistinėje.

„Nors pandemija rimsta, negalime apsimesti, kad pavojus praėjo. Be to, poreikis medikamentus įsigyti neinant į vaistinę aktualus buvo seniai ir svarbos greitu metu tikrai nepraras. Į SAM kreipėmės matydami, kad reikalingi techniniai sprendimai iš tiesų jau egzistuoja, tereikia juos tikslingai panaudoti. Norime šį faktą paskelbti kuo garsiau – skirtingiems verslo atstovams prisijungiant problemą sutvarkytume dar greičiau. – pastebi „Mark ID“ vadovas, „Mark ID“ projekto atstovas Marius Stonkus.

Tikina, kad sprendimų netrūksta – tik reikia juos išnaudoti

Asmens identifikavimo ir kvalifikuotų el. parašų bendrovės vadovas aiškina, kad svarbiausias faktorius sukuriant receptinių vaistų pardavimų internetu sistemą – saugumo užtikrinimas. Juk tik perkant gyvai su asmens dokumentu vaistininkas gali garantuoti, jog preparatą gauna asmuo, kuriam jis skirtas.

„Pastaruosius dvejus metus jau pamatėme asmens tapatybės patvirtinimo įrankių šuolį. Nuotoliniu būdu šiandien galime ne tik pasiekti savo banko sąskaitą ar sveikatos istoriją, galime virtualiai netgi pasirašyti dokumentus parašu, kuris įstatymo akyse bus lygiavertis parašui ranka. Kodėl tų pačių sprendimų negalime pritaikyti ir perkant medicininius preparatus?“ – pastebi M. Stonkus.

Ekspertas tikina, kad papildomų lėšų valstybei projektas nekainuotų, nes galimybę patvirtinti pirkėjo tapatybę suteiktų verslo sektorius.

„Savo sprendimo variantą pasiūlėme SAM po diskusijų su vaistinių atstovais, tad neabejojame, jog vaistų pirkimo sistemai atsirasti ne tik egzistuoja reikalingi įrankiai, bet ir visapusiškas noras. Gavę leidimą mielai paruoštume lokalizuotą projekto versiją, kuriai pasiteisinus galėtume tuos pačius principus pritaikyti nacionaliniu mastu. Svarbiausia dabar – išjudinti klausimą iš mirties taško“, – neabejoja „Mark Sign“ atstovas.

Kaip veiktų vaistų pirkimas internetu?

SAM nusiųstame kreipimesi išdėstomi būdai, kuriais įmanoma užtikrinti pirkėjo tapatybę per atstumą. Ryšių reguliavimo tarnybos duomenimis, Lietuvoje „Smart-ID“ programėle ir M. parašu naudojasi apie 80 proc. visų kokias nors el. parašo priemones naudojančių asmenų, tad sukūrus sistemą, prie kurios galima prisijungti šiais metodais, didžioji dalis pirkėjų lengvai ją įvaldytų.

„Paprasčiausias, bet itin saugus būdas patvirtinti pirkėjo tapatybę, yra dviejų faktorių autentifikacija, prašanti tų pačių kodų, kuriais jungiamės prie e. banko. Bet verslui kuriame ir alternatyvius kelius, pavyzdžiui, siūlome veido identifikaciją internetu – tuomet pirkėjo tapatybė patvirtinama ne kodais ar prisijungimais, o gyvu vaizdu. Kodėl verslo mėgstamų inovacijų nepanaudojus sveikatos apsaugoje?“, – klausia M. Stonkus.

Įmonės atstovas pabrėžia, kad nuotolinio pirkimo sistema privalės pasiūlyti kelias alternatyvas skirtingiems pirkėjams. Svarbiausia – greičiau pradėti pirmuosius bandymus, kuriais būtų galima gyventojų poreikius kuo tiksliau įvertinti.

„Turime atsakyti į klausimą – ar galima receptinius preparatus nuotoliniu būdu parduoti saugiai? Galime vienareikšmiškai teigti, kad taip. Egzistuojančios tapatybės patvirtinimo formos kuriamos atsižvelgiant į itin griežtus saugos reikalavimus, tad tikimybė, jog preparatus įsigys ne tas žmogus, kuriam jie skirti, beveik lygi nuliui. Būdai tą užtikrinti jau egzistuoja – turime progą juos panaudoti ten, kur jų labai trūksta“, – sako „Mark Sign“ vadovas.

Dalinkis:

Linkedin Facebook