ASiCE formatas, kaip atidaryti ir pasirašyti ASiCE failus?

2023-08-05

Four different types of electronic documents are available for signing with Mark Sign.

Jei jums dažnai tenka pasirašyti dokumentus ir sutartis, turbūt jums teko susidurti su įvairiausiais failų formatais. Nuo paprasčiausio ir visiems įprasto PDF dokumentų formato iki rečiau pasitaikančių ASiCE, ADoc, BDoc, XML, CMS. Galbūt šie formatai skamba kaip sunkiai suprantami kodai, bet šiame straipsnyje išsiaiškinsime kuo skiriasi šie dokumentų formatai ir paaiškinsime kaip naudotis, atidaryti, peržiūrėti ir pasirašyti ASiCE formato failus.

Dokumentų formatai ir kaip juos pasirašyti el. parašu?

Dažniausiai dokumentai pasirašymui atkeliauja PDF formatu. Tai visiems įprastas formatas, kurį galima atidaryti įrenginyje (kompiuteryje, telefone, planšetiniame kompiuteryje) jau įdiegtomis programomis. Keli kiti dokumentų formatai:

 • XML – juos pasirašyti galima XAdES el. parašu. Šiuo formatu yra saugoma paprasta tekstinė informacija ir juos atidaryti dažniausiai galima įrenginyje jau esančiomis programomis.
 • CMS (angl. Cryptographic Message Syntax) – tai formatas, turintis itin aukštą saugumo standartą. Jam pasirašyti yra naudojami CAdES el. parašai.
 • ASiCE – Europos Sąjungoje oficialiai priimtas ir patvirtintas failų formatas dar vadinamas duomenų konteineriu, kuriame galima laikytis kelis skirtingus failų tipus kaip XML, PDF, CMS ir t.t. ir juos pasirašyti vienu metu. 
 • ADoc, BDoc, EDoc – šie formatai irgi yra failų konteineriai, tačiau naudojami skirtingose valstybėse. ADoc yra naudojamas Lietuvoje, dažniausiai valstybinių įstaigų, BDoc – Estijoje, o EDoc – Latvijoje.

Kas yra ASiCE formatas ir kam jis skirtas?

ASiCE (angl. Associated Signature Containers), tai Europos Sąjungoje pripažintas ir Europos telekomunikacijų standartizacijos instituto standartus atitinkantis dokumentų konteineris. Jis dažniausiai yra naudojamas valstybinių įstaigų, nes konteineris leidžia saugiai talpinti skirtingus dokumentų formatus, elektroninius parašus ir laiko žymes vienoje saugykloje. Taip lengviau perduoti ir pasirašyti kelis failus vienu metu. Jis veikia panašiai kaip ZIP formatas, kuomet vienoje saugykloje galite perkelti kelis skirtingus dokumentus ir jų formatus. 

ASiCE formato privalumai:

 • Aukštesnis duomenų saugumas – kuomet dokumentus reikia perduoti keliems asmenims ar įstaigoms, nenuostabu, jog jie gali pasimesti. Kuomet visi failai atkeliauja viename konteineryje, parašai, laiko žymės ir duomenys išlieka saugūs. 
 • El. parašo saugumas – ASiCE formatas apsaugo duomenis ir parašus, išlaikydamas jų metaduomenis. Dokumentai negali būti atskiriami nuo parašo. Tad net jei ir tą patį dokumentą turi pasirašyti keli skirtingi asmenys, visa informacija išlieka viename konteineryje. 

Kaip atidaryti ir peržiūrėti ASiCE formato dokumentus?

ASiCE failai suteikia daugiau saugumo jūsų dokumentams ir pasirašymui. Tačiau be tinkamų įrankių, ASiCE failo neatidarysite. Dažniausiai tam, kad galėtumėte peržiūrėti ASiCE formato dokumentą, turite turėti prisijungimą prie tam specialiai sukurtos programos. Valstybinių įstaigų kaip Valstybinė Mokesčių Inspekcija internetinėje svetainėje galima peržiūrėti šio tipo dokumentus. Bet tam, kad galėtumėte juos ir pasirašyti, gali prireikti atskiros programos. 

Internete galite rasti įvairių platformų, suteikiančių prieigą prie šio formato duomenų. Jei atsisiuntėte ir įdiegėte ASiCE formatui pritaikytą programą, tuomet paspauskite dešiniuoju pelės mygtuku ant ASiCE failo ir pasirinkite funkciją „atidaryti naudojant” (angl. open with) ir pasirinkite tinkamą programą. Tačiau būkite atidūs ir rinkitės tik patikrintus ir saugius įrankius, nes kitaip rizikuojate prarasti ar nutekinti svarbius duomenis. Sudaryti ir pasirašyti ADoc failus (Lietuvoje naudojamą ASiCE formatą) galite ir Lietuvos vyriausiojo archyvaro tarnybos svetainėje.

Kaip pasirašyti ASiCE formato failus su „Mark Sign” kvalifikuotu elektroniniu parašu?

Gera žinia ta, jog atidaryti ir pasirašyti ASiCE failus galite „Mark Sign” platformoje. Čia ne tik peržiūrėsite ASiCE failus, bet ir galėsite juos pasirašyti kvalifikuotu elektroniniu parašu bei dalintis su kitais savo komandos nariais. Kvalifikuotas elektroninis parašas nuo įprastų skaitmeninių parašų skiriasi tuo, jog jis turi visą teisinę galią kaip ir ranka pasirašytas parašas. „Mark Sign” kvalifikuotas el. parašas galioja visame pasaulyje ir atitinka BDAR reikalavimus bei aukščiausius saugumo standartus.

ASiCe atidarymas ir pasirašymo eiga:

 1. Apsilankykite app.marksign.lt, ir prisijunkite prie savo paskyros su Smart-ID, Mobile-ID, ZealiD, USB laikmena arba lustine kortele.
 2. Prisijungę prie savo paskyros, skiltyje Dokumentai pasirinkite funkciją Įkelti dokumentą.
 3. Pasirinkite ASiCE dokumento formatą bei įkelkite turimą failą.
 4. Patvirtinkite savo tapatybę ir pasirašykite dokumentą. Ir viskas!

Jei neturite paskyros, kviečiame užsiregistruoti ir išbandyti 3 kvalifikuotus parašus nemokamai su planu „Startui”.

„Mark Sign” platformoje kvalifikuotu parašu pasirašyti dokumentai galioja net 6 metus, o vėliau galiojimas prasitęsia automatiškai.

Saugus ir patikimas ASiCE formato dokumentų pasirašymas kvalifikuotu elektroniniu parašu

Negaiškite laiko ieškodami būdų, kaip atidaryti ASiCE failus ir juos saugiai pasirašyti. Palengvinkite kasdienes užduotis su „Mark Sign”. Užsiregistruokite į Mark Sign savitarnos platformą, kurioje tiek Jūs, tiek Jūsų kolegos galės valdyti dokumentus ir prireikus juos pasirašyti.Sistema leidžia atidaryti, peržiūrėti ir pasirašyti įvairius dokumentų formatus kaip ASiCE, taip pat galite:

 • Sukurti atskiras dokumentų kategorijas ir lengviau valdyti duomenis;
 • Naudoti bendrą paskyrą visai komandos ar įmonės veiklai, saugiai dalintis duomenimis;
 • Būti užtikrinti, jog jūsų duomenys yra apsaugoti aukščiausiu saugumo garantu.

Sužinokite daugiau apie „Mark Sign” savitarnos platformos privalumus jūsų verslui ir pakvieskite savo komandą užsiregistruoti!

Dalinkis:

Linkedin Facebook