Elektroninis parašas Lietuvoje, kaip ir kitose pasaulio šalyse, naudojamas vis dažniau ir vis įvairesnėse srityse. Be to, šiandien vis daugiau paslaugų persikelia į elektroninę erdvę, todėl nebėra būtinybės vykti dokumentų pasirašymui į fizinę vietą. Visgi, dalis žmonių dar nedrąsiai naudojasi tokia galimybe. Dažniausiai dėl to, jog trūksta informacijos, kas yra elektroninis parašas ir kaip jis veikia.
Elektroninis parašas – tai Jūsų parašas elektroninėje erdvėje, kuris atlieka ne tik pasirašymo, bet ir Jūsų tapatybės patvirtinimo funkciją. Šiandien labiausiai paplitęs ir aukščiausią teisinę galią turintis elektroninis parašas yra kvalifikuotas elektroninis parašas, kuriam yra keliami ypatingi techniniai ir saugos reikalavimai, numatyti įstatymuose.
Elektroninio parašo naudojimas nuolat auga, ypač stipriai išaugo pastaruoju metu. Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) užsakymu atlikta apklausa rodo, kad 2020 m. elektroninį parašą naudojo jau daugiau kaip trečdalis (35 proc.) Lietuvos gyventojų.
Kokie elektroniniai parašai gali būti?
Pasaulį užklupus pandemijai, daugybė gyventojų buvo priversti dirbti nuotoliniu būdu ir čia iškilo daug iššūkių. Pavyzdžiui, dokumentų pasirašymas nuotoliniu būdu. Vienas greičiausių ir efektyviausių būdų tai padaryti – elektroninis parašas. Tam nereikia spausdinti dokumentų, pasirašinėti ir jų skenuoti. Dokumentą galima pasirašyti per kelias sekundes vos kelių mygtukų paspaudimu.
Kaip jau minėta, elektroninis parašas gali būti skirtingų saugos lygių. Elektroniniu parašu galima laikyti ir Jūsų parašą kurjerio planšetėje, kurioje pasirašote gavę siuntinį, taip pat ir Jūsų parašą elektroniniuose laiškuose. Tačiau tokie elektroniniai parašai skiriasi savo juridine galia ir saugumo lygiu nuo kvalifikuotų elektroninių parašų.
Europos Parlamento ir Europos Tarybos reglamentas numato, kad elektroninis parašas yra skirtingų lygių:
- elektroninis parašas – elektroninės formos duomenys, kurie yra prijungti prie kitų elektroninės formos duomenų arba logiškai susieti su jais ir kuriuos pasirašantis asmuo naudoja pasirašydamas (pavyzdžiui, jau minėtas parašas atsiimant siuntą);
- pažangusis elektroninis parašas – elektroninis parašas, atitinkantis nustatytus reikalavimus: susietas su pasirašančiu asmeniu, sukurtas naudojant elektroninio parašo kūrimo duomenis, kuriuos tik pats pasirašantis asmuo gali labai patikimai naudoti, susietas su juo pasirašytais duomenimis taip, kad bet koks tų duomenų pakeitimas būtų pastebimas, pagal jį galima nustatyti pasirašančio asmens tapatybę (pavyzdžiui, nekvalifikuotas „Smart-ID“);
- kvalifikuotas elektroninis parašas – pažangusis elektroninis parašas, sukurtas naudojant kvalifikuotą elektroninio parašo kūrimo įtaisą ir patvirtintas kvalifikuotu elektroninio parašo sertifikatu (pavyzdžiui, elektroninis parašas su USB laikmena).
Svarbu žinoti, jog visi šie pasirašymo būdai yra tinkami, tačiau skiriasi jų saugumo lygis ir teisinė galia. Kaip jau minėta, tik kvalifikuotam elektroniniam parašui keliami ypatingi reikalavimai, numatyti Europos Sąjungos Reglamente, todėl tik tokio tipo parašas visuomet yra laikomas lygiu pasirašytam ranka.
Kaip pradėti naudotis elektroniniu parašu?
Elektroniniu parašu galima pradėti naudotis bet kada ir tai padaryti yra nesunku. Tereikia išsirinkti Jums priimtiniausią formą:
- „Smart-ID“ programėlė;
- Mobilusis parašas;
- Elektroninė tapatybės kortelė;
- USB laikmena su elektroniniu parašu.
Su elektroniniu parašu galite pasirašyti sutartis, prašymus, kitus dokumentus, patvirtinti įvairias operacijas ir mokėjimus. Taip pat su elektroniniu parašu galite jungtis prie įvairių elektroninių paslaugų, tokių kaip elektroninė bankininkystė, Elektroniniai valdžios vartai, „Sodra“, E.sveikata, VMI bei kitos valstybinių institucijų platformos.
Dar neturite elektroninio parašo? Dabaar yra puikus laikas jį išbandyti. Elektroninį parašą galima pradėti naudoti neišėjus iš namų. Apie tai, kaip susikurti elektroninį parašą, skaitykite kitame įraše.