Startuolis pasiūlė sprendimą verslui, leisiantį dokumentus su visu pasauliu pasirašyti paprasčiau

2022-11-14

Nors eksportas iš Lietuvos šiais metais padidėjo 33 proc., prireikus pasirašyti dokumentus elektroniniu kvalifikuotu parašu, vietos verslas iki šiol tai galėjo atlikti tik su Baltijos ir, su nedidele išimtimi, kitų Europos šalių partneriais. Visais kitais atvejais, norint užtikrinti susitarimo teisinę galią, sutartys turėjo būti siunčiamos paštu ar per kurjerį. Pasak „Mark Sign“ kvalifikuoto elektroninio parašo sprendimo atstovo Mariaus Stonkaus, įmonei, vidutiniškai per mėnesį išsiunčiant 40 ranka pasirašytų dokumentų, naujas sprendimas gali sutaupyti beveik 5 tūkst. eurų.

Elektroninis parašas nespėjo paskui rinkas

Statistika rodo, kad Lietuva iki šių metų rugpjūčio mėnesio eksportavo prekių už daugiau nei 28 mlrd. Eur. Lietuviškos kilmės prekių į kitas šalis šiemet buvo išvežta 37 proc. daugiau nei pernai, daugiausia eksportuota į Vokietiją (9,6 proc.), Lenkiją (9,3 proc.), Latviją (8,4 proc.), Jungtines Amerikos Valstijas (7,8 proc.) ir Nyderlandus (7,3 proc.).

„Tai, kad net sudėtingomis geopolitinėmis sąlygomis Lietuvos įmonės įsitvirtina esamose ir suranda naujų eksporto rinkų – vienareikšmiškai šalies ir regiono ekonomikai gera žinia, tačiau bendraujant su mūsų verslo klientais ne kartą teko išgirsti, kad jų veiklos procesuose kartais koją kiša, atrodo, paprasta techninė detalė – nusitęsusi partnerystės pradžia. Kitaip tariant – kol sutartis su ranka pasirašytu parašu per kurjerius ar paštą nukeliauja iki sutarties gavėjo, o po to grįžta atgal, praeina kelios savaitės, o kartais – ir daugiau. Norint paspartinti procesus ir veikti šiuolaikiškai, galima svarbius dokumentus pasirašyti kvalifikuotu elektroniniu parašu, kurio sprendimų yra ne vienas, tačiau bėda ta, kad iki šiol jis veikė ribotoje geografinėje zonoje ir ne tokių tradicinių Lietuvai rinkų nepadengė“, – pasakoja „Mark Sign“ kvalifikuoto elektroninio parašo sprendimo atstovas M. Stonkus.

Lietuvoje pasirašyti dokumentus elektroniniu parašu galima naudojantis „Mobile-ID“, „Smart ID“  programėle, USB kriptografiniu raktu arba lustine kortele, tačiau  dalis vartotojų dokumentus pasirašyti gali tik su Lietuvos, Latvijos ir Estijos partneriais, kurie naudojasi šiose šalyse veikiančia mobilaus parašo paslauga bei dalimi kitų Europos šalių verslo atstovų, kur veikia skirtingi tapatybės patvirtinimo būdai. Norint oficialiai sukirsti rankomis su, pvz., Naujosios Gvinėjos, Azijos šalių, Bulgarijos ar JAV piliečiais, šių technologinių sprendimų nebepakanka, todėl procesai užtrunka ilgiau ir kainuoja brangiau – vien dėl fizinės sutarties siuntimo kaštų.

Vieno pasirašyto dokumento kaina, įskaičiavus spausdinimo, popieriaus, administratorės darbo ir pašto paslaugos siunčiant Lietuvoje kaštus, yra apytiksliai 10,12 Eur. Siunčiant per kurjerį – gerokai daugiau, todėl įmonei per mėnesį vidutiniškai išsiunčiant 40 ranka pasirašytų dokumentų, tai per mėnesį gali sudaryti daugiau nei 400 Eur, per metus – beveik 5 tūkst. Eur.

su visu pasauliu pasirašyti paprasčiau

Unikalus sprendimas Baltijos šalyse

„Matydami šį poreikį, ieškojome unifikuoto sprendimo, kuris ne tik verslui mažintų visus įmanomus kaštus, bet ir užtikrintų teisinį sutarties statusą. Kadangi daugelis įvairiose šalyse veikiančių tiekėjų veikia lokaliai, jie naudojasi tik toje šalyje galiojančiomis tapatybės atpažinimo priemonėmis. Norint būti tikriems, kad ginčo atveju parašas sutartyje bus abiejose šalyse pripažintas teisėtu, reikia aiškintis kiekvieno pasirašymui naudojamo įrankio niuansus ir teisinį reglamentavimą.

Mūsų siūlomas saugiausias pasaulyje kvalifikuotas elektroninis parašas yra sukurtas pagal Europos Sąjungos „eIDAS“ reglamentą, todėl jau dabar vienodai galioja visose šios sąjungos šalyse ir, reikalui esant, būtų pripažintas teisme. Tačiau nuėjome dar toliau – išanalizavę užsienio rinkas ir jose veikiančias identifikavimo priemones, į savo sistemą integravome, mano žiniomis, Baltijos šalyse unikalų sprendimą, kuris leidžia mūsų šalies verslininkams elektroniniu būdu  pasirašinėti sutartis su viso pasaulio partneriais, joms suteikdamas tą patį teisinį saugumą ES“, – apie pokytį pasakoja M. Stonkus.

Pasak jo, lietuviai verslininkai sutartis gali pasirašinėti įprastai – į „Mark Sign“ sistemą įkeldami norimus pasirašyti dokumentus ir savo tapatybę patvirtindami „Mobile-ID“ ar „Smart-ID“ kvalifikuotu elektroniniu parašu, partneriai iš kitų šalių tą patį dokumentą pasirašyti gali savo tapatybę patvirtinę „ZealiD“ programėle.

„ZealiD“ yra ES kvalifikuotas patikimumo užtikrinimo paslaugų teikėjas, įtrauktas į ES patikimų paslaugų teikėjų sąrašą. ZealiD laikosi informacijos saugumo politikos, pagrįstos „eIDAS“ kvalifikuotomis patikimumo užtikrinimo paslaugomis, „eIDAS“ nustatytais ETSI standartais ir naujausiu ES reglamentu dėl nuotolinio identifikavimo.

Norite išbandyti? Sužinokite kaip.

Visas DUK

Dalinkis:

Linkedin Facebook