Plačiai naudojamas elektroninis parašas išlaisvina nuo būtinybės kurti daugybę slaptažodžių ar visur nešiotis jų generatorių. Didelis elektroninio parašo privalumas, ypač aktualus verslui – galimybė greitai ir paprastai pasirašyti dokumentus.
Elektroniniu parašu Lietuvoje, kaip ir kitose pasaulio šalyse, naudojasi vis daugiau žmonių, o jo pritaikomumas plečiasi. Šiandien jis naudojamas įvairiausiose srityse, nuo savitarnos svetainių, el. bankininkystės iki prisijungimo prie valstybinių institucijų sistemų. Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) duomenimis, kvalifikuoto elektroninio parašo naudojimas ypač išaugo pandemijos metu, kai įvairios veiklos persikėlė į virtualią erdvę. 2020 m. pabaigoje elektroninį parašą naudojo jau daugiau kaip trečdalis (35 proc.) Lietuvos gyventojų, o per pastaruosius šešerius metus naudojimasis juo išaugo beveik 6 kartus.
Elektroninis parašas yra plati sąvoka – juo galima laikyti ir parašą siuntinį pristačiusio kurjerio planšetėje, ir parašą elektroniniuose laiškuose, ir parašą dokumentuose. Tačiau šie parašai skiriasi savo juridine galia ir saugumo lygiu.
„Aukščiausią teisinę galią turi kvalifikuotas elektroninis parašas. Jam keliami ypatingi techniniai ir saugos reikalavimai, numatyti ES reglamentuose ir įstatymuose. Toks parašas yra prilyginamas fiziniam asmens parašui, juo pasirašytas dokumentas turi tokią pat teisinę galią, kaip pasirašytas ranka“, – aiškina Marius Stonkus, kvalifikuoto elektroninio parašo sprendimo „Mark Sign“ ir bendrovės „Mark ID“ vadovas.
Aiškias tendencijas lemia patogumas
Sprendimą rinkai pasiūliusi įmonė „Mark ID“ ne pirmus metus dirba patikimumo užtikrinimo paslaugų rinkoje. Jos produktų krepšelyje – KYC (angl. Know your customer) produktai, apimantys visus pagrindinius tapatybės atpažinimo ir patvirtinimo būdus.
Naujausias bendrovės projektas – el. parašo platforma – skirtas visiems, turintiems kvalifikuotą elektroninį parašą ir norintiems patogiai juo naudotis. Jis leidžia ne tik pasirašyti elektroniniu parašu, bet ir suteikia įrankius valdyti elektroninius dokumentus.
Elektroninio parašo sprendimą kompanija ilgą laiką naudojo įmonės reikmėms ir siaurame savo klientų rate. Sprendimą bendrovė nuolat tobulino, o prieš keletą mėnesių pristatė rinkai su „Mark Sign“ ženklu. Vidinis įmonės poreikis patogiai pasirašinėti dokumentus, kurių verslo kasdienybėje netrūksta, sutapo su aiškiomis rinkos tendencijomis. „Akivaizdu, kad el. parašo populiarumas auga neįtikėtinu greičiu. Manau, per artimiausią dešimtmetį visos įmonės pereis prie skaitmeninių sprendimų šioje srityje“, – įsitikinęs „Mark ID“ vadovas.
Dokumentų pasirašymas elektroniniu būdu išsprendžia daugybę nepatogumų. Nereikia spausdinti dokumentų kopijų, jų skenuoti ir siųsti kitai šaliai, nebelieka poreikio rūšiuoti šūsnių popierių ir rasti vietos jiems archyvuoti, o nusprendus perkelti įmonės dokumentaciją į virtualią erdvę – sukti galvos, kaip kokybiškai juos skaitmenizuoti. Elektroninis parašas taupo ir laiką, ir kaštus: dokumentą juo galima pasirašyti iš bet kurios pasaulio vietos. Ir per kelias sekundes – vos keleto mygtukų paspaudimu, paprastai, greitai ir patogiai.
Kaip pasirašyti?
Jei el. parašo dar neturite, jį susikurti galite pasirinkę priimtiniausią sau būdą. Vienas paprasčiausių – tiesiog atsiųsti „Smart-ID“ programėlę ir pasirinkti „Smart-ID“ paskyros lygį. Kai jau turite kvalifikuotą el. parašą ir norite juo pasirašyti dokumentą, tereikia prisijungti prie platformos, teikiančios kvalifikuoto el. parašo paslaugas. „Mark Sign“ platformoje tai padaryti itin paprasta: svetainėje MarkSign.lt patvirtinate savo tapatybę, įkeliate norimą dokumentą ir jį pasirašote. Arba – pakviečiate pasirašyt kitus asmenis. Jiems taipogi reikės tik patvirtinti tapatybę kvalifikuotu Smart-ID ar M. parašu „Mark Sign“ platformoje ir iškart galės pasirašyti reikiamą dokumentą.
„Mark Sign“ platforma turi ir daugiau privalumų: galima palikti komentarus prie dokumento ar nustatyti, kokiu eiliškumu bus siunčiami dokumentų pasirašymo laiškai žmonėms. Šiuos laiškus yra galimybė ir personalizuoti: apipavidalinti savo organizacijos ar prekės ženklo stiliumi. Dokumentų talpa platformoje neribojama, o įmonės paskyra gali naudotis kad ir absoliučiai visi jos darbuotojai. Per mėnesį iš vienos paskyros nemokamai galima pasirašyti net 5 kartus.
„Elektroninio parašo sprendimą pirmiausia kūrėme tokį, kad būtų neapkrautas, intuityvus. „Mark Sign“ atitinka aukščiausius saugumo standartus bei griežtus ES reikalavimus, apibrėžtus eIDAS reglamente. Bet turėjome ir kitą tikslą – kad juo būtų patogu naudotis kiekvieną dieną. Labai smagu, kad pavyko: dažniausias mūsų klientų atsiliepimas – kad platforma labai paprasta ir lengva naudotis, greita ir patogu“, – kalba spendimo vadovas.
Jis pažymi, kad produktas nuolat tobulinamas pagal vartotojų poreikius. Neseniai buvo išplėstos parašų atvaizdavimo vietos dokumente bei atnaujintas el. parašo dizainas: dabar jis ne tik sklandžiai įsilieja į dokumentą, bet ir atrodo vizualiai patraukliau.
Elektroninio parašo sprendimą „Mark Sign“ pristato bendrovė „Mark ID“ – universali tapatybės patvirtinimo ir el. dokumentų pasirašymo platforma, kurios sprendimais naudojasi Lietuvos kredito unijų grupė, „Bobutės paskola“, „Poklet“, „Affidea Lietuva“, „Eskolos.lt“, „Be Kredito“ ir kitos finansų sektoriaus įmonės. Klientams bendrovė siūlo nuotolinio dokumentų ir tapatybės atpažinimo bei patvirtinimo sprendimus, saugesnį prisijungimą ir autentifikaciją, pinigų plovimo prevencijos (AML) užtikrinimą. „Mark Sign“ elektroninio parašo sprendimą jau pasirinko „Girteka“, „Baltijos javai“, „Raso“, „Fastlink“, „FinoMark“, „Kauno Kredito Unija“, „Skaidri apskaitos sistema“ ir kiti.