Kvalifikuotas elektroninis parašas turi nemažai privalumų už parašą ranka. Vienas šių aspektų – galimybė patikrinti parašo tikrumą: kokiu tiksliai metu jis padėtas bei ar dokumentai nekeisti po to. Tai paprasta padaryti „Mark Sign“ platformoje.
Kuo svarbi dokumento tikrinimo funkcija?
Pagal Europos Sąjungos nuostatus, vienas dalykų, kurie užtikrina elektroninio parašo patikimumą, yra visus saugumo standartus atitinkanti platforma, tokia kaip „Mark Sign“. Vienas šių sudėtingų saugumo reikalavimų – galimybė atpažinti, kas pasirašė dokumentą, kokie buvo išduoti sertifikatai, ar parašas galioja.
Vos atidarius pasirašytą dokumentą jame turėtumėte matyti pasirašiusio asmens vardą bei pasirašymo laiką. Pasirašydami apie tai paprastai nemąstome, bet norint ką nors apgauti dokumentą galima pakeisti jau po parašo – išimti iš jo lapus bei pridėti naujus. Nuo tokios situacijos apsaugo galimybė patikrinti dokumente esančių parašų autentiškumą.
Beje, daugiau apie tai, kokios dalys sudaro kvalifikuotą elektroninį parašą, galite sužinoti paspaudę čia.
Dokumento tikrinimas – kaip atrodo galimi atsakymai?
Kaip ir pasirašant, taip ir tikrinant dokumentą pirmiausia tereikia prisijungti prie savo „Mark Sign“ paskyros. Jei paskyros dar neturite, tą galite lengvai padaryti su savo naudojamu mobiliu parašu ar Smart-ID programėle.
Prisijungę meniu juostoje matysite tolesnius pasirinkimus. Skiltyje „Dokumentai“ galite pasirinkti visus pasirašytus dokumentus, matyti jų statusą, pasirašusius asmenis ir t.t.
Skiltyje „Tikrinti dokumentą“ galite įkelti anksčiau pasirašytą dokumentą ir patikrinti parašo galiojimą.
Įkėlus failą „Mark Sign“ platforma patikrina jo autentiškumą. Kaip atrodo galimi rezultatai?
Pagalvokime apie blogiausią pavyzdį – kažkas jau po jūsų parašo pakeitė dokumento sudėtį. Jūs turite failus, tačiau galbūt šie yra itin ilgi ar painūs, ir niekaip įsitikinti jų tikrumu jūs negalite. Tuomet įkėlę dokumentą į platformą pamatysite užrašą: „Nepasirašyta“, net jei pačiame dokumente vis dar bus palikta jūsų parašo žyma. Taigi, žyma egzistuos, bet bus bevertė ir teisiškai neprilygs jūsų parašui.
Pateikiame du pavyzdžius.
Pirmasis – dviejų žmonių kvalifikuotu el. parašu pasirašytas dokumentas, kuris po to momento niekaip nekeistas. Kaip matote, dokumento informacijoje pažymėta visa ši informacija.
Antrajame pavyzdyje matote kitą patikrinimo rezultatą. Abiem atvejais tikrinti pateiktas tas pats dokumentas, pasirašytas tų pačių žmonių. Vienintelis skirtumas – antrojoje failo kopijoje tarp originalių lapų įterptas naujas puslapis. Parašo tikrinimo sistema pokytį užfiksuoja ir pateikia atsakymą, kad nei vienas anksčiau už pakeitimą padėtas parašas nėra galiojantis. Vadinasi, negaliojantis ir pats dokumentas.
Apibendrinant galima teigti, kad kvalifikuoto elektroninio parašo sistemomis dažniau naudojamasi dokumentus pasirašant, bet ne mažiau svarbi jų funkcija – tuos parašus patikrinti. Procesas greitas, patogus ir pastebi pakeitimus, kurių žmogaus akis gali nerasti ilgų ilgiausiai. Kaip sakoma, atsarga gėdos nedaro.